זום לליל הסדר

ההצעה לעשות זום עבור ליל הסדר, פרט לבעיות ההלכתיות שהיא מעלה, יש בה בעיה גדולה מבחינה מעשית. יש סיכוי רב יותר שהיא תגרום לעגמת נפש מאשר שלוות נפש. התקלות בהשארת תכנת זום או דומות לה, במשך זמן רב – מסתברות מאוד; כמו כן כיבוי אוטומטי של המסך ועוד בעיות נוספות. במקרים בודדים, דבר זה יגרום לאנשים להפעיל את הזום במהלך החג עצמו. ברוב המקרים, האנשים לא יגעו במחשב (שהרי הם יודעים שדבר זה אסור בהחלט, ולא יבואו לעשות כך בחג),אולם יכול לגרום עצבות גדולה לכולם. לכן, מעבר לשאלות ההלכתיות, אין כאן פתרון חכם.

אמנם, הבעיה אמיתית. אנשים נשארים בודדים בליל הסדר, בפרט אנשים מבוגרים. לעתים, אדם לבדו ממש. להביאם אלינו – בלתי אפשרי וזו סכנה גדולה עבורו. מצד שני, צריכים לתת מענה לבעיית הבדידות בליל הסדר.

הצעה מעשית לכתחילה, לכל בתי ישראל,  אלו שיש להם סבא וסבתא זקנים, קרובים צעירים, אך אינם יכולים להיות יחדיו בליל הסדר:

  • יתפללו תפילת מנחה מוקדמת, בצהריים.
  • כשעה או שעתיים לפני השקיעה – כולם לבושים בבגדי חג ועושים יחד מפגש זום של כל המשפחה – סבא, סבתא, הילדים וילדיהם בכל מקום.

זמן זה, איננו יום חול ככל הימים, זמן זה הוא חג הפסח! בשעה זו היו מקריבים את קרבן הפסח, ובשעה זו היו הלוויים שרים את ההלל (רמב”ם, קרבן פסח פ”א הי”א – הרב יואל בן נון סבור שתמיד יש לעשות זמן זה כיום חג ובוודאי השנה – עיין בהצעתו באתר הפייסבוק מקראות, ותודה שעורר אותי לכך).

  • במפגש זה ישירו שירי ליל הסדר – ילדים ישירו מה נשתנה. אחר כך יאמרו דברי תורה או חידות לילדים. כל אחד מבני המשפחה יכול להכין משהו קצר. ניתן לשאול כמה ימים קודם שאלה, שעליה ינסה כל אחד לענות בדרכו. למשל: מהו בן חורין בימינו? מהי הנקודה האהובה עליך בהגדה? בליל הסדר? או שאלה אחרת, שמתאימה לתשובות מגוונות. ניתן להמשיך בשירי ליל הסדר האהובים, כמו והיא שעמדה, דיינו, אחד מי יודע, חג גדיא וכדומה (בליל הסדר עצמו, נחזור על כל השירים הללו).
  • יסיימו כמה דקות לפני השקיעה, ידליקו נרות, יקבלו חג, ימשיכו לשיר ובצאת הכוכבים יתפללו ערבית משפחתית (לצערנו בגלל הסכנה שלא נוכל ללכת לבית הכנסת) ויחלו בליל הסדר.

אמנם, לא יהיה זה ליל סדר מלא עם כל הסבים והסבתות, אבל יהיה מפגש מרגש שיש בו התחלה משמעותית לליל הסדר. במקום שיהיו רק עשרה בליל הסדר, יכולים להיות עשרות מבני המשפחה במפגש זה. באותו זמן שבו היו מקריבים ושרים הלל בבית המקדש, נשיר גם אנו, נספר בסיפור יציאת מצרים ונתרומם ביחד עם כל בני המשפחה, הקרובים והרחוקים.

הצעה זו מהודרת מבחינה הלכתית, אין בה שום ספקות והיא טובה לכתחילה עבור כולם משפחות שהרעיון לא מתאים להם, ימצאו את הדרך הנכונה עבורם. הצעה זו, תשדרג מאוד את ליל הסדר, תתן תחושה טובה לסבים, לסבתות, לילדים ולנכדים (אני מאמין שתתן תחושה מספיק טובה ואיתנה גם לאדם הבודד). מבחינה מעשית, היא טובה אלף מונים מהצעת הזום בליל הסדר עצמו. ניתן ואף רצוי, להמשיך את המפגש במוצאי החג ולעשות מעין ליל סדר שני כמו ביו”ט שני של גלויות.

אנחנו נמצאים במציאות מורכבת. ניתן להיכנס חלילה לתחושת דיכאון ועצבות, אולם ניתן לראות את הדברים היפים והטובים שהתקופה מזמנת. מפסידים דברים מסוימים ובאותה עת, מרוויחים דברים חדשים שעשויים לתת עוצמה פנימית, חיבור מיוחד, אהבה אדירה ורוממות גדולה.

חג כשר, שמח ומרומם בע”ה,

יוסף צבי רימון

 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב print
שיתוף ב whatsapp

ברוב המקרים אנשים לא יגעו במחשב, אולם דבר זה יכול לגרום לעצבות גדולה. לכן מעבר לשאלה ההלכתית – אין כאן פתרון חכם.

הצעה זו מהודרת מבחינה הלכתית, אין בה שום ספקות והיא טובה לכתחילה עבור כולם. הצעה זו תשדרג מאוד את ליל הסדר.